Do czego są wykorzystywane silniki hydrauliczne?

W obecnych czasach, hydraulika siłowa jest najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Znaczenie mają nie tylko pompy, ale też silniki hydrauliczne. Mało kto wie, na jakiej zasadzie tego typu urządzenia działają, choć można je spotkać niemal każdego dnia. Zatem do czego są wykorzystywane silniki hydrauliczne?

Czym jest silnik hydrauliczny?

Określenie to odnosi się do urządzenia, którego głównym zadaniem jest zamiana energii potencjalnej lub kinetycznej cieczy w energię mechaniczną. Działanie to jest zupełnie odwrotne do pracy pompy hydraulicznej. Silnik działa na zasadzie zamianie wysokiego ciśnienia cieczy na siłę mechaniczną w ruchu obrotowym. Ponadto praca urządzenia opiera się na tych samych częściach, co w przypadku pompy, dlatego może ono być wykorzystywane jako urządzenie zasilające. Standardowy podział silników hydraulicznych obejmuje urządzenia o stałej i zmiennej chłonności. Rozróżniamy silniki hydrauliczne tłoczkowe, zębate i łopatkowe.

Działanie silnika hydraulicznego

Zasada działania wspomnianego urządzenia polega na zamianie energii cieczy pod wysokim ciśnieniem na ruch obrotowy wału silnika, dzięki naporowi oleju hydraulicznego na elementy robocze. W zależności od konstrukcji urządzenia, możliwa jest zmiana energii potencjalnej (silniki hydrostatyczne) lub energii mechanicznej (silniki hydrokinetyczne). Dostępne na rynku silniki hydrauliczne różnią się między sobą nie tylko budową, ale też stałą lub zmienną chłonnością, czyli pojemnością, która decyduje o prędkości obrotowej, jaką są w stanie wytworzyć.

Silniki hydrauliczne – wykorzystanie

Skala zastosowań tego typu urządzeń jest bardzo szeroka. Najczęściej montuje się je w ciężkim sprzęcie budowlanym i rolniczym, a także urządzeniach wykorzystywanych w kopalniach czy na platformach wiertniczych. Ponadto silniki hydrauliczne często używane są jako źródło napędu w przenośnikach taśmowych, wentylatorach, a także w wtryskarkach i wytłaczarkach. Tak ogromne zainteresowanie spowodowane jest przede wszystkim bardzo cichą pracą, wysoką niezawodnością, a także niższym poziomem wibracji, w porównaniu do urządzeń spalinowych. Ogromną zaletą silników hydraulicznych jest fakt, iż działają beziskrowo, dzięki czemu można ich używać w atmosferze zagrażającej wybuchem.

Oceń tę stronę