Dlaczego pompa hydrauliczna się grzeje? Najczęstsze powody

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach. Działają jako serce systemów hydraulicznych, a ich wydajność bezpośrednio wpływa na efektywność i wydajność każdej maszyny, w której są zainstalowane.

Jak działa pompa hydrauliczna?

Pompa hydrauliczna to maszyna, która wykorzystuje energię mechaniczną do wytworzenia ciśnienia. Robi to poprzez wymuszanie cieczy z portu wlotowego lub zaworu pod ciśnieniem i do portu wylotowego lub komory, które następnie ją odprowadzają.

Płyn hydrauliczny przepływa przez pompę, ponieważ jest popychany przez tłoki, gdzie wywiera na nie siłę. Gdy tłoki poruszają się w kierunku ich dolnego martwego punktu, naciskają na odpowiednie uszczelki, które z kolei napierają na konkretne zawory, powodując wyjście płynu przez odpowiedni port. Ciecz przemieszcza się następnie do miejsca przeznaczenia przez sieć przewodów rurowych, zanim zostanie odprowadzona z innego portu lub zaworu.

Awarie pomp hydraulicznych – dlaczego pompa hydrauliczna się przegrzewa?

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu różnych branżach, od budownictwa po górnictwo, a nawet rolnictwo. Kiedy pompa jest używana przez dłuższy czas, ma tendencję do przegrzewania się, a to może prowadzić do poważnych problemów.

Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym powodom, dla których pompa hydrauliczna się przegrzewa.

  • Temperatura oleju używanego w układzie jest zbyt wysoka

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn przegrzania pompy hydraulicznej. Upewnijmy się, że wybieramy olej hydrauliczny, który jest przeznaczony do stosowania w danym przypadku i w temperaturze roboczej.

  • Używany jest niewłaściwy rodzaj oleju

Jeśli nie użyjemy odpowiedniego rodzaju oleju do układu hydraulicznego, będzie się on nagrzewał. Zły typ oleju może spowodować przedwczesne zużycie uszczelek i tłoków w pompie. Powoduje to nadmierne ciepło i tarcie, które skutkuje wzrostem temperatury całego układu.

  • Lepkość oleju jest zbyt niska lub wysoka

Jeśli zastosujemy niewłaściwy rodzaj oleju hydraulicznego, nie będzie on w stanie odpowiednio smarować i chłodzić pompy hydraulicznej, powodując jej przegrzanie i przedwczesną awarię. Lepkość oleju powinna być dopasowana do aplikacji w celu uzyskania maksymalnej wydajności i niezawodności.

  • Temperatura otoczenia, w którym pracuje układ hydrauliczny

Jeśli temperatura otoczenia jest zbyt wysoka, może to również spowodować problemy z przegrzaniem pompy hydraulicznej. W niektórych przypadkach może być konieczne zainstalowanie dodatkowego wentylatora chłodzącego lub dmuchawy w celu zmniejszenia nagromadzenia ciepła w układzie.

  • Wadliwy lub uszkodzony łącznik ciśnieniowy

Wyłącznik ciśnieniowy służy do sterowania pracą pompy hydraulicznej. Gdy przełącznik wykryje, że w układzie nie ma ciśnienia, wyłącza pompę. Jeśli występuje problem z tym przełącznikiem, nie będzie on w stanie wykryć, kiedy w układzie nie ma oleju, a zatem pompa będzie działała nawet wtedy, gdy nie będzie przepływu oleju. Spowoduje to wzrost temperatury, a także zużycie kluczowych elementów.

  • Wadliwy filtr oleju

Filtr oleju pomaga oczyścić wszelkie zanieczyszczenia, które mogą być obecne w płynie hydraulicznym, zanim dotrą do innych części układu. Jeśli filtr jest zatkany lub uszkodzony, nie może prawidłowo wykonywać swojej funkcji i zanieczyszczenia mogą dostać się do innych części układu, prowadząc do ich uszkodzenia lub awarii.

  • Pompa hydrauliczna jest przeciążona lub ma złe uszczelnienie

Uszczelki są zaprojektowane tak, aby zapobiegać wyciekom z jednej strony uszczelki na drugą, ale jeśli będą uszkodzone lub zużyte, mogą pozwolić na wyciek płynu do miejsc, w których nie powinno go być. Zwiększy to ciśnienie wywierane na inne elementy układu i spowoduje ich przegrzanie.

  • Pompa nie ma wewnętrznego wentylatora chłodzącego

Większość pomp wyposażona jest w wewnętrzny wentylator chłodzący, który przepuszcza powietrze w celu utrzymania chłodu. Jeśli wentylator ulegnie awarii, pompa będzie się przegrzewać z powodu braku przepływu powietrza chłodzącego.

  • Nieprawidłowy rozmiar węży

Używanie węży, które są zbyt małe do danego zastosowania, może spowodować tarcie wewnątrz węża i doprowadzić do jego przegrzania. Węże, które są zbyt duże, sprawią, że będzie nadmierny przepływ przez system, co również wywoła tarcie i wytwarzanie ciepła w systemie hydraulicznym maszyn.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się pompy hydraulicznej? Regularna konserwacja pomp hydraulicznych w serwisie hydrauliki siłowej

Pierwszym krokiem w zapobieganiu przegrzania pompy hydraulicznej jest jej regularna konserwacja. Oznacza to sprawdzanie poziomu oleju, usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z odbieraka oleju, czyszczenie i wymianę wszystkich filtrów, sprawdzanie szczelności i wymianę zużytych części.

Przy wysokociśnieniowych systemach hydraulicznych sprawdzamy również, czy nie ma wycieków po każdym uruchomieniu. Jeśli nie ma żadnych, to możemy być pewni, że system nie będzie miał problemów z przegrzaniem.

Podczas konserwacji układu hydraulicznego sprawdzamy dokładnie wszystkie węże, czy nie są rozerwane lub pęknięte. Sprawdzamy również oznaki zużycia, takie jak luźne złączki lub zużyte uszczelki. Jeśli zauważymy jakiekolwiek oznaki zużycia węży, wymieniamy je natychmiast, zanim staną się zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Jeśli mamy do czynienia ze starszym układem hydraulicznym, który nie ma wbudowanego zaworu bezpieczeństwa, namawiamy, aby go natychmiast zainstalować, ponieważ może on pomóc w zapobieganiu przegrzania poprzez uwolnienie nadmiaru ciśnienia, zanim stanie się ono poważnym problemem.

Znaczenie regularnych przeglądów maszyn w serwisie hydrauliki siłowej – konserwacja pompy hydraulicznej

Konserwacja pompy hydraulicznej powinna być wykonywana regularnie, aby zachować doskonałą wydajność pompy. Jeśli tego nie zrobimy, możemy napotkać problemy, takie jak wycieki i przegrzanie z powodu niewłaściwej konserwacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z zaufanym i doświadczonym serwisem hydrauliki siłowej, który wykona prace konserwacyjne i naprawcze. Profesjonaliści doskonale wiedzą, jak poradzić sobie z wieloma różnymi problemami z podzespołami hydraulicznymi. Doradzą także, jakie prace konserwacyjne można wykonywać samemu, a jakie koniecznie zostawić serwisowi.

3.7/5 - (6 votes)