Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne to urządzenia, których zadaniem jest przekształcanie energii płynu w energię mechaniczną. Są one wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, w tym przemysłowych, takich jak kontrolowanie ruchów i funkcji maszyn, oraz w technologii motoryzacyjnej do wspomagania kierownicy i układów hamulcowych.

Pompy hydrauliczne to serca układów hydraulicznych – bez nich wiele maszyn nie byłoby w stanie działać. Każda firma, której praca zależy od sprawnego działania maszyn, powinna zadbać o regularne przeglądy podzespołów hydrauliki siłowej, by utrzymać sprzęt w najlepszym stanie przez długi czas. Każdy rodzaj pompy hydraulicznej ma nieco inną żywotność, jednak warto dopilnować, by były regularnie poddawane odpowiedniej konserwacji. Takie działanie pozwoli uchronić pracowników przed niebezpieczeństwem związanym z nagłą awarią, przyczyni się także do zaoszczędzenia pieniędzy w dłuższej perspektywie oraz zapewni wydajną pracę.

Podział pomp hydraulicznych – cztery główne kategorie

Istnieją cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy i nieco inne przeznaczenie. Taka różnorodność pozwala wybrać najbardziej odpowiednią pompę dla swoich potrzeb, w zależności od zastosowania i dostępnego budżetu. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaki rodzaj pompy hydraulicznej wybrać do danej maszyny, zapraszamy do kontaktu – chętnie podpowiemy, co warto wybrać.

  1. Pompa hydrauliczna zębata

Pompa zębata to pompa wyporowa stosowana do przemieszczania cieczy przy minimalnych stratach wynikających z tarcia. Pompa hydrauliczna zębata to rodzaj pompy, która jest najczęściej spotykana na rynku. Pompa ta jest łatwa w konserwacji, ma nieskomplikowaną budowę. Pompy zębate działają poprzez wykorzystanie dwóch kół zębatych o różnej liczbie zębów do przemieszczania cieczy z jednego miejsca na drugie. Dwa koła zębate są umieszczone naprzeciwko siebie w obudowie, a kiedy się obracają, powodują, że przymocowany do nich pręt również się porusza. Ten pręt następnie wypycha płyn z obudowy. Pompy zębate mają wiele zalet w porównaniu z innymi typami pomp, ponieważ mogą być używane przy wysokich ciśnieniach i są często bardziej trwałe niż inne typy. Jednak mają one również tendencję do bycia droższymi niż inne rodzaje pomp, zwłaszcza gdy muszą być dostosowane do konkretnych zastosowań.

Pompy hydrauliczne zębate można podzielić na pompy o zazębieniu wewnętrznym i zewnętrznym:

  • pompa hydrauliczna zębata o zazębieniu wewnętrznym – w przypadku tego rodzaju pompy koła zębate znajdują się wewnątrz obudowy. Ten rodzaj pompy jest nieco mniejszy niż pompa z zazębieniem zewnętrznym. Pracuje w oparciu o stałe parametry;
  • pompa hydrauliczna zębata o zazębieniu zewnętrznym – charakteryzuje się kompaktową strukturą, wysoką wydajnością, niskim poziomem hałasu i długą żywotnością. Jest to powszechny typ pompy zębatej. Jej zalety są odzwierciedlone głównie w wysokiej gęstości mocy, małych rozmiarach, lekkiej wadze, niskim zużyciu oleju i łatwej konserwacji. Świetnie sprawdza się z płynami bardziej lepkimi niż olej, np. żywicą i syropami.
  1. Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa

Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa charakteryzuje się tym, że w jej korpusie znajduje się kilka lub nawet kilkanaście pomp tłoczkowych. Ten rodzaj pompy jest niesamowicie wydajny i nie sprawia problemów przy konserwacji. Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe określa się mianem najbardziej odpornych na wahania ciśnienia, a co za tym idzie, uważane są za niezawodne.

Pompy te dzielą się na pompy hydrauliczne wielotłoczkowe osiowe i pompy hydrauliczne wielotłoczkowe promieniowe.

  1. Pompa hydrauliczna łopatkowa

Pompa hydrauliczna łopatkowa to rodzaj pompy wyporowej. Zasada jej działania opiera się na procesie wypierania cieczy, dzięki płaskim łopatkom, które znajdują się w wirniku. Budowa pomp hydraulicznych łopatkowych jest dość delikatna, ale mimo to są naprawdę bardzo szczelne. Pompy hydrauliczne łopatkowe znajdują zastosowanie w urządzeniach, takich jak np. podnośniki, prasy i systemy samosmarujące. Mogą pompować ciecz o wysokim stopniu czystości. Charakteryzują się cichym trybem pracy.

Pompa hydrauliczna łopatkowa składa się z korpusu, wirnika i łopatki.

  1. Pompa hydrauliczna śrubowa

Pompa hydrauliczna śrubowa należy do grona pomp wyporowych. Jest nieco mniej wydajna niż pompa zębata. Dzięki swojej nieskomplikowanej budowie, jest w stanie osiągać wysokie ciśnienie. Co więcej, pompa hydrauliczna śrubowa charakteryzuje się wysoką wydajnością, cichą pracą, niskim poziomem pulsacji, możliwością pracy w dwóch kierunkach i ma zdolność samozasysania. W zależności od modelu pompy, jej wydajność nieco się zmienia, jednak pompy śrubowe mogą osiągać maksymalne ciśnienie na poziomie 310 barów. Ten rodzaj pompy hydraulicznej znajduje zastosowanie m.in. w układach chłodzenia przy obróbce skrawaniem i w transporcie paliw.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, takich jak górnictwo, budownictwo, rolnictwo oraz przemysł operujący ropą i gazem. Są one używane do zasilania różnych typów sprzętu, takich jak koparki, wózki widłowe i inne. Z biegiem czasu pompy mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu z powodu wysokiej eksploatacji. Regeneracja to proces naprawy pompy, aby można było ją ponownie wykorzystać.

Gdy pompa hydrauliczna zaczyna przeciekać lub ulega awarii, należy ją jak najszybciej poddać regeneracji. Regeneracja obejmuje czyszczenie i naprawę pompy, aby mogła ona ponownie działać prawidłowo. Ważne jest, aby pompa hydrauliczna była regenerowana przez profesjonalnego serwisanta, ponieważ może to być niebezpieczne, jeśli zostanie wykonane nieprawidłowo.

W naszym serwisie jest możliwość wykonania weryfikacji, naprawy oraz testów na stacji hydraulicznej w czasie do 48h! Hydro-Dex daje aż 12 miesięcy gwarancji na naprawę pomp hydraulicznych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Oceń tę stronę